Biblia

Ile razy stawiałeś sobie za cel przeczytać Biblię? Ile razy zaczynałeś i jak szybko traciłeś motywację? Zapewne odpowiedź brzmi „za często”. Nie musi tak być. Teraz mamy dla Ciebie coś wyjątkowego, co zawsze będzie przy Tobie – Biblia na wyciągnięcie ręki, czyli w Twoim smartfonie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co sprawia, że ludzie chcą czytać Biblię;
 • Co zrobić, żeby systematycznie czytać Biblię;
 • Jak budować nawyk czytania Biblii;
 • Skąd pobrać Biblię na swojego smartfona lub czytnik e-booków.

Gdybyś miał wrzucić do skarbonki złotówkę za każdym razem, gdy mówiłeś „nie mam na to wystarczająco dużo czasu”, byłbyś dziś bogaty. Dla większości ludzi, brak czasu jest automatyczną wymówką dla rzeczy, którym nie nadaje się priorytetu. Wniosek jest taki, że powinniśmy zaplanować czas na rzeczy, które są dla nas ważne.

Coroczne badania prowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Biblijne wskazują, że 50% spośród osób wierzących mówi, iż pragnie częściej czytać Biblię. Jednak gdy zapytani, co jest ich największą frustracją – jeśli chodzi o czytanie Biblii, najczęstszą odpowiedzią jest „za mało czasu”.

Większość osób wierzących deklaruje, że chce czytać Biblię, ale natłok obowiązków domowych i wymagająca praca, nie pozwala im na wygospodarowanie w swoim harmonogramie dnia, czasu na codzienne rozważanie Biblii. Ale jest na to sposób – wystarczy wdrożyć kilka zasad, które pomogą wyrobić w sobie nawyk czytania Biblii, aby móc czytać ją każdego dnia i żeby czytanie stało się niezbędną częścią dnia.

Co sprawia, że ludzie chcą czytać Słowo Boże?

Wszyscy mamy różne potrzeby, ale osoby, które chcą czytać Biblię, marzą o tym, aby pogłębiać swoją relację z Bogiem. Szukają Jego głosu za którym chcą podążać. Potrzebują poczuć moc Jego słów. A to wszystko może się zdarzyć tylko wtedy, gdy będą konsekwentnie poświęcać czas na czytanie i rozważanie Pisma Świętego.

Jeśli i Ty chcesz częściej czytać Biblię, teraz jest idealny momentem, by zacząć. Dlaczego nie uczynić tego roku, rokiem w którym osiągniesz swoje cele związane z czytaniem Pisma Świętego! Oto kilka praktyk, które pomogą Ci odnieść sukces w budowaniu nawyku na całe życie.

Oceniaj i planuj

Wiele razy zdarza się, że nie osiągamy swoich celów, ponieważ próbujemy wprowadzić zbyt wiele dużych zmian naraz. Postanawiamy zacząć ćwiczyć i od razu zaczynamy chodzić na siłownię siedem dni w tygodniu. Kiedy nie jesteśmy w stanie utrzymać tak wymagającego tempa, zniechęcamy się i rezygnujemy. Kluczem do wyrobienia sobie nowego nawyku jest zaczynanie od małych kroków. Konieczna jest też ocena naszej sytuacji i stworzenie planu. Zadaj sobie następujące pytania:

 • Dlaczego chcę to zrobić?
 • Jaki jest mój cel?
 • Ile czasu na dodatkową rzecz mogę realistycznie poświęcić każdego dnia?
 • Jaka pora dnia będzie najlepsza?
 • Jakie narzędzie jest dla mnie najlepsze?

Następnie stwórz plan, który pasuje do Twoich celów, harmonogramu i preferencji. Zacznij od małych rzeczy i bądź konsekwentny.

Jeśli Twoim celem jest przeczytanie całej Biblii w ciągu roku, oceń harmonogram dnia i zdecyduj, kiedy możesz wygospodarować co najmniej 20-30 minut każdego ranka na czytanie i rozważanie fragmentu Pisma Świętego. Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu, pomyśl o wcześniejszej pobudce – nawet jeśli wydaje się to zbyt trudne. Z czytania Biblii uczyń priorytet. Niech to stanie się Twoim codziennym nawykiem, jak mycie zębów.

Usuń bariery

Nastaw się na sukces. Będąc przygotowanym łatwiej wyeliminujesz wymówki. Biblię, długopis i dziennik trzymaj razem w koszyku przy ulubionym fotelu, aby nie tracić czasu na ich szukanie. W rezultacie, każdego ranka będziesz mógł wziąć filiżankę kawy, usiąść wygodnie w fotelu, gdzie wszystko jest gotowe i zacząć czytać.

Wyznaczenie stałego miejsca jest też ważne w budowaniu rutyny. Miejsce w którym będziesz czytać Biblię może zmieniać się np. wraz porą roku. Każdego dnia usiądź wygodnie w swoim ulubionym fotelu lub na ławce w parku – jeśli tak lubisz i zacznij czytać. To tylko 20 minut dziennie.

Spraw, by było to przyjemne

Jednym z pewnych sposobów, by trzymać się nawyku, jest sprawienie, by był on przyjemny. Polub ten czas spędzony z Biblią. Każdego dnia, gdy w domu panuje cisza, zasiądź w fotelu z Biblią, dziennikiem i filiżanką kawy. Poczuj się dobrze sam ze sobą. Niech nic Cię nie rozprasza. To jest czas tylko dla Ciebie i tworzenia relacji z Panem Bogiem.

Zaangażuj przyjaciół

Dzielenie się doświadczeniami z przyjaciółmi to świetny sposób na utrzymanie się na właściwej drodze i na rozwój relacji z nimi i z Bogiem. Podziel się swoimi odczuciami i wrażeniami z przyjaciółmi – osobiście lub przez Internet. To pozwoli podtrzymać kontakt i pomoże wam dostrzec, jak Bóg działa w życiu innych.

Posuwaj się naprzód

Jeśli jesteś perfekcjonistą i korzystasz z Planu Czytania Biblii, nie próbuj nadrabiać zaległości w czytaniu. Możesz poczuć się przytłoczony i łatwo zrezygnować. Naucz się odpuszczać i wracaj do miejsca, w którym skończyłeś lub przechodź do następnej (aktualnej) daty w Planie. Pomijaj dni, które Ci umknęły. Wówczas czytanie Biblii będzie wydłużone w czasie – decyzja należy do Ciebie.

Zacznij!

Jeśli czytanie Biblii jest czymś, do czego dążysz w tym roku, poświęć trochę czasu na ocenę swojej sytuacji i stwórz plan. A potem zacznij! Masz trzy możliwości wyboru Biblii dla siebie.

 1. Świetnym narzędziem, które uaktywni twój nawyk czytania Biblii, jest aplikacja Biblia YouVersion. Dzięki niej, setki planów czytania Biblii masz zapisanych w swoim smartfonie. Towarzystwo Biblijne w Polsce daje możliwość pobrania Biblii za darmo. Plany czytania ułatwią Ci zaplanowanie codziennego rytuału czytania Słowa Bożego. Możesz je realizować sam lub z przyjaciółmi i ustawić powiadomienia o przypomnieniach, aby utrzymać się na dobrej drodze.
 2. A jeżeli wolisz klasyczną wersję Biblii, możesz wybrać odpowiednią dla siebie w sklepie internetowym Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Zajrzyj na stronę i wybierz taki przekład Biblii, który jest bliski Twemu sercu.
 3. Nie wiesz, którą Biblię wybrać? Przyjedź do księgarni stacjonarnej w Warszawie i na miejscu oceń, który egzemplarz jest najlepszy dla Ciebie.
 4. Lubisz e-booki? Skorzystaj z tej możliwości i sprawdź na stronie swiatczytników.pl, gdzie można kupić Biblię Warszawską i Biblię Ekumeniczną w takiej wersji.

Niech ten rok będzie dla Ciebie rokiem większego zaangażowania w Biblię!